priadza na plavky

S príchodom leta mi čoraz častejšie chodia otázky o výbere správnej priadze na plavky.

Ja sama si plavky neháčkujem, ale:

  • dám vám tu môj pohľad na vhodné priadze na základe materiálu a vlastností
  • okomentujem priadze, ktoré sa na plavky často používajú
  • hodím odkaz na pekné návody

A potom prenechám slovo Monike, ktorá uháčkovala už viaceré plavky a z rôznych priadzí, takže sa dozviete pekne z praxe, čo áno a čo nie.

Najprv si treba ujasniť, či si chcete uháčkovať plavky na plávanie alebo len na opaľovanie. Pri tej druhej verzii máme trošku viac možností.

V tomto článku sa môžu vyskytnúť affiliate linky. Ak na ne kliknete a potom tam nakúpite, ja za to môžem dostať pár drobných, ale vás to nestojí nič navyše. Ďakujem, že podporujete môj blog. Viac informácií nájdete v obchodných podmienkach.

Priadze na plavky na plávanie

Ak sa chcete vo vašich háčkovaných plavkách aj kúpať, treba hľadať polyamidové (nylonové) priadze. Takou je napríklad priadza Himalaya Bikini, ktorá to má už v názve.

Je to jemná tenká priadza zo 100% polyamidu, čo je bežný plavkovinový materiál (išli ste sa práve pozrieť do skrine na zloženie vašich plaviek? :)).

Nylon zabezpečí, že výrobok dobre drží tvar za sucha aj za mokra a aj rýchlo schne.

Pozor, nie každá priadza zo 100 % polyamidu je vhodná na plavky. Ak je chlpatá na plyšákov, od tej ruky preč (na plavkový účel).

Priadze na “opaľovačky”

Ak sa chcete v háčkovaných plavkách len opaľovať, môžete, samozrejme, použiť aj hore spomínanú vlnu Bikini, ale môžete si vybrať aj iné priadze.

Veľmi dobrou voľbou je napríklad Alize Bella. Je to čistá nemercerizovaná bavlna, ktorá je jemná a na leto ako stvorená. Môžete si vybrať aj inú nemercerizovanú bavlnu, ktorú máte rada. Ja ešte odporúčam Performance Cotton Bay. Je o kúsok hrubšia, ale oveľa jemnejšia.

klbká Cotton Bay
Performance Cotton Bay

Ktoré priadze sa na plavky používajú, ale nie sú vhodné?

Často v diskusiách vídam hlavne 2 priadze, ktoré síce niektoré háčkarky používajú, ale podľa mňa nie sú vôbec vhodné:

  1. Camilla – toto je tvrdá mercerizovaná bavlna, ktorá je super na hračky a home decor, ale na oblečenie je tvrdá a ťažká.
  2. Alize Diva (Batik, Stretch,…) – všetky odrody a odtiene Divy. Možno je vám tá priadza príjemná na dotyk, ale predstava (mikro)akrylu na holom tele nie je vôbec lákavá. A na styk s intímnymi partiami (ak si spodný diel nepodšijete bavlnou) je úplne nevhodná.

To by bolo z teórie háčko-plavko materiálov všetko, prenechávam slovo Monike:

Háčkované plavky v praxi

Monika z MON Collection háčkuje na zákazku rôzne veci vrátane plaviek a letných topov. Takto zhrnula svoje skúsenosti s rôznymi priadzami ona:

Himalaya Bikini

Práca s priadzou Himalaya Bikini je trošku komplikovaná, zatrháva sa, aj o zádery na nechtoch a nejde to potom napraviť naspäť. Keď som chcela priadzu nadviazat, uzlík sa šmýkal, tak som potom nadpájala už len na začiatku riadka.

Výsledné plavky sú ale najlepšie čo som mala. Rýchlo schnú, nie sú na tele ťažké, keď sú mokré, sú na dotyk príjemné, elastické, ľahko sa obliekajú, šnúrky držia zaviazanie a aj dobre pružia.

S béžovou farbou bola troška problém, že mi ľudia hovorili, že z diaľky vyzerám ako nahá.

Verdikt: ÁNO, len sa treba troška obrniť trpezlivosťou pri háčkovaní.

plavky bikini
háčkované plavky – Himalaya Bikini

Alize Bella

Táto bavlna je veľmi úhľadná, ale neboli to plavky pre mňa, takže skúsenosť s nosením nemám,. Pracuje sa s ňou veľmi dobre. Háčik som použila 2 mm.

Verdikt: ÁNO (na opaľovanie)

plavky bella
háčkované plavky – Alize Bella

Alize Diva

Alize Diva je na plavky asi to najhoršie, čo môže byť. Nohavičky vpredu odstávajú, absolútne nepruží. Zaväzovanie sa šmýka.

Verdikt: NIE

plavky diva
háčkované plavky – Alize Diva

Alize Diva Stretch

Z Alize Diva Stretch som háčkovala dvojmo, háčik 2,75 mm. Moja skúsenosť – plavky sú príliš voľné, priadza pruží až veľmi, nedrží prsia pokope😅, zle sa pracuje so šnúrkami, priadza sa žmolkuje.

Verdikt: NIE

plavky diva stretch
háčkované plavky – Alize Diva Stretch

Camilla

Plavky z Camilly pekne držia tvar, priadza sa neošúcha, zapletané šnúrky su veľmi pekné esteticky, na pokožke pocitovo trocha tlačí.

Spodný diel – problém s obliekaním/vyzliekaním. Treba vždy rozviazať, lebo materiál nie je vôbec pružný, takže je to troška problém, keď potrebujete ísť na wc.

Verdikt: ÁNO na opaľovaciu parádu, NIE z praktického hľadiska vyzliecť/obliecť

plavky camilla
háčkované plavky – Camilla
plavky camilla 2
háčkované plavky – Camilla

Návody na háčkované plavky

Návodov na háčkované plavky a plážové oblečenie je veľa. Bezplatné návody nájdete napríklad na Garnstudiu. Viac návodov (platených) nájdete na Etsy.

A ja som si dovolila urobiť malý výber na mojom Pintereste:

Sú plavky niečo pre vás alebo si na leto háčkujete iné oblečko?

Written by

Karolína

Píšem o pletení, háčkovaní, rôznych technikách a priadzach. Občas vytvorím aj nejaký návod.
A niektoré tipy zdieľam len v Klbkovinkách.