bolest zapastia fi

Čoraz častejšie sa mladšie aj staršie dámy sťažujú na bolesť ruky pri háčkovaní a pletení.

Jedna má bolesť zápästia, druhá bolesť predlaktia a tretia bolesť ramena či pleca. A mne kedysi pri háčkovaní tŕpli prsty… Tieto bolesti každú trápia ináč, ale vždy je to nepríjemné.

U niektorej to spustia hormonálne zmeny v tehotenstve alebo po pôrode, u inej zasa dlhé sedenie a práca s počítačom. Keď sa vám podarí odhaliť príčinu bolesti, ste na dobrej ceste ju ostrániť alebo aspoň zmierniť. A to už je polovica úspechu 😎

Hneď na začiatok chcem upozorniť, že nie som lekár a vaše bolesti treba konzultovať s vašim doktorom. On pozná vašu diagnózu a vie vám poradiť najlepšie.

Ja som v tomto článku zhrnula, čo pomohlo mne, ale neznamená to, že to pomôže aj vám. Nerobte nič z toho, ak vám to je nepríjemné alebo vás to bolí.

V tomto článku sa môžu vyskytnúť affiliate linky. Ak na ne kliknete a potom tam nakúpite, ja za to môžem dostať pár drobných, ale vás to nestojí nič navyše. Ďakujem, že podporujete môj blog. Viac informácií nájdete v obchodných podmienkach.

Ergonomický háčik, ergonomické ihlice

Keď som sa začínala učiť háčkovať, kúpila som si v obchode tie najlacnejšie háčiky. Veď čo ak by ma to nebavilo.

Keď mi potom začali tŕpnuť prsty, úplný základ pre mňa bol, že som prešla na ergonomické háčiky. Tŕpnutie prstov na ruke úplne ustúpilo, alebo prišlo až po dlhšom čase háčkovania.

Každej vyhovuje niečo iné, preto sa nedá odporučiť jeden konkrétny zázračný háčik. Ja osobne používam najradšej ergonomické háčiky Pony.

Ak potrebujem väčšiu veľkosť ako 6 mm, tak si vezmem háčik Prym Ergonomics a ak potrebujem štvrťkovú veľkosť (napríklad 3,25 mm), tak si beriem Clover Soft Touch.

Tri ergonomické háčiky - pomocníci od bolesti zápästia
zhora dole – háčiky Prym Ergonomics, Clover Soft Touch a ergonomický háčik Pony

Čo sa týka ergonomických ihlíc, sú to tie, čo majú hranatý prierez. Existujú trojuholníkové Prym Ergonomics (plastové) a štvorcové KnitPro Nova Cubics (kovové) a KnitPro Cubics (drevené). Veľa ihlíc KnitPro mám len na objednávku, takže mi napíšte, ak si niektoré chcete objednať.

Ergonomické ihlice
zľava doprava – ergonomické ihlice KnitPro Cubics a Prym Ergonomics

Mne osobne sa výborne robí s tými Prymkami, ale niektorým dámam môže vadiť tá “slzička” na špičke. Zase je to o osobnej skúsenosti a preferenciách.

Niekedy postačí aj vymeniť rovné ihlice za kruhové ihlice. Váha pleteniny sa tak prenesie na lanko a ruky sa odľahčia.

Správne sedenie

Pri háčkovaní a pletení je správny posed veľmi dôležitý.

Nájdite si polohu, v ktorej je vám príjemne a nehrbíte sa. A podstatné je mať podopreté lakte alebo predlaktia. Hlavne pri štrikovaní držíte na rukách dosť veľkú váhu a preto vaše ruky potrebujú oporu.

Preto je lepšie pliesť v kresle s podrúčkami než na stoličke.

Vankúš na dojčenie

Poznáte kojo vankúše? Sú to také veľké podkovy vyplnené PES guličkami, ktoré majú pomôcť mamičkám s maličkými bábätkami pri dojčení.

Vankúš na dojčenie si obtočíte okolo pása a dieťa položíte naň. Nemusíte ho pri kojení držať na rukách, lebo čo si budeme hovoriť…bábätká sú malé, ale niekedy dosť ťažké.

A ako súvisí kojo vankúš s pletením a háčkovaním? No tak, že si ho obtočíte okolo tela a opriete si oň lakte. Ja som to ešte neskúšala, lebo sa mi dobre sedí v kresle, ale ak sa vám nejaký vankúš na dojčenie váľa doma, dajte mu šancu a vyskúšajte ho.

V ČR si kojovankúš môžete kúpiť tu.

Posilňovanie ruky a zápästia

Bolesti v rukách často spôsobujú ochabnuté alebo málo spevnené svaly. Nemusíte byť žiadny Rambo, ale trocha cvičenia sa zíde asi každej z nás.

Mne sa osvedčili tieto pomôcky na cvičenie:

Činky a powerball - pomôcky na cvičenie pri bolesti zápästia
činky, powerball, puzdro na powerball a cvičky

Powerball

Powerball je malá pomôcka na princípe gyroskopu. Zjednodušene je to vlastne plastová takmer guľa, ktorú držíte v ruke a vnútri má menšiu guličku, ktorá pri točení vytvára odpor.

Powerball síce vyzerá ako hračka, ale cvičenie s ním dá celkom zabrať.

Preto ak s ním len začínate, neprežeňte to. Na začiatok stačí 30-60 sekúnd na každú ruku raz za deň. Postupne si pridávajte po 30 sekúnd alebo skúste cvičiť viackrát za deň kratšie série.

S powerballom ma zoznámila kamoška ešte na strednej škole. Venovala sa vtedy športovej streľbe a powerball používala na posilňovanie zápästia (dnes vyrába nádherné náušnice).

Ja som naň potom zabudla, ale rýchlo som si spomenula, keď ma začala bolieť ruka.

Nie som žiaden odborník na powerbally a sama som si kúpila jeden z najlacnejších. Myslím si, že na takéto rekreačné posilňovanie rúk úplne stačí.

Dokúpila som si k nemu aj púzdro na powerball, aby sa mi doňho neprášilo, ale nie je to nevyhnutnosť. Čo by som vám odporúčila si dokúpiť, a sama to nemám, sú štartovacie šnúrky k powerballu. V balení powerballu je len jedna alebo dve šnúrky a keby sa vám stratili, je trochu ťažké ho rozbehnúť. Ale skúsení vraj dokážu roztočiť powerball aj bez šnúrky. No mne sa to zatiaľ nepodarilo, a to ho používam už približne 10 rokov.

Ak žijete v Česku, powerball kúpite tu, puzdro kúpite tu a štartovacie šnúrky tu.

Činky

Činky vám asi predstavovať nemusím 🙂 sú skvelou pomôckou na posilňovanie ramien (bicepsov aj tricepsov) aj chrbta.

Ja som začínala s 0,5-kilovými, dnes používam 1-kilové činky. Ak ste “slabá ako mucha”, vyberte si radšej ľahšie.

Ak viete, že v rukách máte silu, tak si kúpte aj ťažšie.

Výhoda činiek je, že cvičenie s nimi je tiché (pokiaľ vám nespadnú na zem 🤪) a môžete s nimi cvičiť aj o polnoci a nebudete tým nikoho rušiť. A výsledky cvičenia sa dostavia pomerne rýchlo. Nemusíte vyzerať ako kulturistka…cieľ je, aby vás neboleli ruky.

Dámy z ČR nájdu tieto činky tu.

Ešte taká malá vsuvka k oblečeniu. Ak budete cvičiť len tak light hlavne kvôli háčkovaniu, žiadne špeci oblečko nepotrebujete.

Ak sa ale rozhodnete cvičiť viac, tak odporúčam pozrieť si materiál oblečenia, v ktorom cvičíte (spomínate si na článok o syntetických materiáloch?). Pri väčšej záťaži a potení je to dosť podstatné.

bolest zapastia oblecenie
Môj cvičebný úbor – popis vedľa

Ja som si obľúbila tričko Fitforce Roxa (v ČR kúpite tu) a tielko Fitforce Venet (v ČR kúpite tu). Sú to tielko a tričko jedného druhu. Obe majú zloženie 60% polyamid, 35% polyester a 5% elastan. Výborne odvádzajú pot, pružia tak akurát a sú ako druhá koža. A každé stojí 10-15 eur, čo je za funkčné tričká tejto kvality vynikajúca cena.

Nohavice mám rada Fitforce Nicole (v ČR kúpite tu) a potítko Artengo (v ČR kúpite tu).

Počítač a jeho úskalia

Ak pracujete s počítačom, môže to vaše bolesti v rukách ešte zhoršiť. Tu je zopár tipov, ktoré mne pomohli.

Používanie myši druhou rukou

Mňa začala pravá ruka bolieť tesne po dvadsiatke v práci. Dlhé hodiny som v práci sedela a robila s počítačom, až jedného dňa ma tak rozbolelo celé predlaktie, že som s tou rukou takmer nevedela pohnúť.

Ale keďže práce bolo veľa, vzala som si myš do ľavej ruky. Najrv mi to vôbec nešlo a úplnesom cítila ako mi z toho mozog “šrotí”, ale asi po 3 dňoch som si zvykla a odvtedy som “myšovo obojručná”.

Možno by mi to samej ani nebolo napadlo, ale jedna kolegyňa v práci tiež používala myš ľavou rukou.

Chce to trochu cviku, no keď si na to zvyknete, vaša boľavá ruka to veľmi ocení.

Ergonomická podložka pod myš a klavesnicu

Aj keď som si na myš v ľavej ruke zvykla pomerne rýchlo, nechcela som, aby ma začala bolieť aj táto ruka…viac ich totiž už nemám.

Tak som si urobila malý prieskum a dozvedela som sa o ergonomických podložkách pod myš a ku klávesnici.

bolest zapastia mys
myš na ergonomickej podložke

ilustračný obrázok – Khamkhor/Pixabay

Ergonomická podložka pod myš vyzerá ako klasická podložka pod myš, akurát má vpredu taký “hrb” pod zápästie.

A ergonomická podložka ku klávesnici je taký jeden dlhý “hrb” na celú dĺžku klávesnice.

Zo začiatku ma obe trochu tlačili a a hlavne tá podložka pod myš mi bola chvíľami až nepríjemná, ale po pár dňoch to prešlo. A obe používam už viac než 10 rokov.

V Česku si ich môžete kúpiť tu – ergonomická podložka pod myš, ergonomická podložka ku klávesnici.

Vertikálna myš

Vertikálna myš je záležitosťou posledných pár rokov. Ľudí s bolesťami rúk stále pribúda, tak bolo treba nájsť riešenie.

Vertikálna myš vyzerá podobne ako obyčajná počítačová myš, akurát má vypuklejší chrbát a je naklonený doprava. Takže vaša ruka ju drží akokeby zboku a nie zvrchu.

Osobne som z vertikálnej myši nebola nejako extra nadšená, ale nie kvôli jej tvaru. Vadilo mi, že stále nebola dostatočne veľká do mojej dlane a že vďaka jej tvaru nebola obojručná.

Vertikálnu myš v Česku zoženiete napríklad tu.

Najlepšie pre mňa boli ešte guličkové myši (dámy narodené po roku 2000 ich už asi ani nevideli :)). Boli dostatočne veľké a symetrické. Dnes sa také veľkosti predávajú ako hyper-super-turbo-ergonomické, ak ich vôbec zoženiete…

Návšteva doktora

Navštíviť doktora by ste mali najlepšie čo najskôr, keď vás začnú bolieť ruky. Napísala som to radšej až nakoniec, aby ste vôbec začali čítať a nevypli ma hneď 😂

Je dôležité, aby vám doktor vylúčil nejaké závažné poškodenie, alebo aby nariadil liečbu, ak treba.

K doktorom síce nikto nechodí rád, ale žiadne bolesti netreba podceňovať.

Mastičky, krémiky, gély

Vo veľa diskusiách o bolesti rúk pri háčkovaní vídam rady ako “použite takú a onakú mastičku” a podobne.

Asi každá máme nejakú tú svoju obľúbenú masť či krém, ktorý nám pomáha. Ja, samozrejme, tiež. Ale keďže sa jedná o liečivá a tie často len potlačujú príznaky, ale neriešia príčinu, nebudem vám tu písať, že ich máte používať.

A odporúčam pristupovať s rezervou aj k tým mastičkám, ktoré vám možno niektoré tvorilky s dobrým úmyslom odporučia v diskusnom fóre. Nehovorím, že ich nemáte skúšať, ale vždy je dobre ísť na to pomaly, lebo čo jednému pomôže, druhému môže ublížiť. A to asi nechcete.

Bonusový tip – odpočinok od pletenia a háčkovania

Túto radu nebudete chcieť počuť, ale je to tak.

Ak pletiete alebo háčkujete naozaj veľa (niekoľko hodín denne), vaše ruky možno len potrebujú zmenu.

Skúste na pár dní ihlice aj háčik odložiť a venovať sa niečomu inému. Popresádzajte si kvietky, prečítajte si knihu, vyrazte na túru alebo si len vyložte nohy a nalejte pohár dobrého vína 🥂

S ničím to netreba preháňať a platí to aj o ručných prácach.

Vaše tipy, ako pomôcť rukám pri bolestiach

Máte nejaký osvedčený trik alebo návod, ktorý pomohol vám pri bolestiach z ručných prác? Napíšte mi ho do komentárov, rada sa niečo nové naučím. Ďakujem.

Kredit k úvodnej fotke – Kate Hliznitsova/Unsplash a Khamkhor/Pixabay.

Chete vedieť medzi prvými o nových článkoch?
odoberajte Klbkovinky.

Written by

Karolína

Píšem o pletení, háčkovaní, rôznych technikách a priadzach. Občas vytvorím aj nejaký návod.
A niektoré tipy zdieľam len v Klbkovinkách.