Akryl vs vlna - ilustračný obrázok

Keďže o vlne a akryle koluje na internete (aj offline) veľa mýtov, rozhodla som sa aspoň niektoré z nich v tomto článku vyvrátiť.

Ktoré z nich ste už počuli aj vy? Napíšte mi v komentároch.

Mýty o vlne

Mýtus č. 1: Vlna škriabe

Fakt: Existujú rôzne plemená oviec, a teda aj rôzne druhy vĺn. Niektoré škriabu, iné nie.

Hlavne merino vlna je známa svojou jemnosťou. Len pozor, aj v kvalite merino vlny sú rozdiely a tie menej kvalitné môžu citlivých ľudí škriabať.

Viac o vlne (aj merino vlne) sa dozviete v článku o živočíšnych priadzach.

Mýtus č. 2: Vlna je drahá

Fakt: Prírodné priadze vo všeobecnosti sú drahšie než syntetické, keďže je omnoho náročnejšie získať suroviny na ich výrobu. Ale keď viete, kde nakupovať, môžete mať klbko merino vlny za menej než 2,5 eura.

Vlna teda môže, ale nemusí byť drahá.

Mýtus č. 3: Vlna sa musí prať v rukách

Fakt: Kedysi sa vlna musela prať v rukách z dvoch dôvodov – vlny nemali úpravu superwash (možnosť ich prania v práčke) a práčky nemali program na vlnu.

Veľa dnešných vĺn už má úpravu superwash a môžete ich pokojne prať v práčke (na programe na vlnu s pracím gélom na vlnu). Vlna je citlivá na prudké zmeny teploty, preto si treba dávať pozor, ako ju perieme.

Mýtus č. 4: Vlna žmolkuje

Fakt: Vlna má tendenciu žmolkovať, ale opäť závisí druh od druhu. Niektoré vlny žmolkujú viac, iné menej. Obzvlášť jemnejšie vlákna sú háklivejšie na mechanické trenie a skôr sa na nich vytvoria žmolky. Existujú ale aj vlny, hlavne s prímesou iných materiálov, ktoré žmolkom odolávajú.

Mýtus č. 5: Vlna je len na zimu

Fakt: Keď sa povie vlnený sveter, každý si hneď predstaví kopu snehu a krb na chate.

Áno, vlna sa prevažne používa na výrobu zimných odevov, ale z veľkej časti aj “vďaka” tomuto mýtu. Tenkú vlnu využijete na ľahučký celoročný svetrík, ktorý vám udrží tú správnu teplotu v zime aj v lete.

Mýty o akryle

Mýtus č. 1: Akryl neškriabe

Fakt: Menej kvalitný akryl škriabe a niekedy skoro tak veľmi ako vlna. Ale, samozrejme, existujú aj veľmi jemné akryly s rôznymi atestami pre bábätká, ktoré neškriabu ani citlivú pokožku.

Mýtus č. 2: Akryl nežmolkuje

Fakt: Väčšina bežne dostupných akrylových žmolkuje, niektoré už dokonca počas háčkovania. Našťastie, existuje už veľa nežmolkujúcich akrylových priadzí, ktoré bývajú označený ako antipillingové.

Mýtus č. 3: Akryl hreje

Fakt: Akryl sám o sebe nehreje. Dokáže akurát zadržiať teplo, ktoré vaše telo vytvorí.

Čiže ak je vám teplo (napríklad vnútri), akryl toto teplo zadrží a začnete sa potiť. Ak sa ale nedokážete sami zahriať, akryl vás nezahreje. Je teda vhodný hlavne na oblečenie, ktoré si vnútri vyzliekame (šály, čiapky) a na jar a jeseň, kedy ešte nebývjú príliš nízke teploty.

Podrobnejšie informácie o akryle nájdete v článku o syntetických priadzach.

Vaše názory

S ktorými mýtmi ste sa už stretli vy? Napíšte mi dole do komentárov.

Written by

Karolína

Píšem o pletení, háčkovaní, rôznych technikách a priadzach. Občas vytvorím aj nejaký návod.
A niektoré tipy zdieľam len v Klbkovinkách.